2021. októberében kiadták a Windows következő változatát a Windows 11-et. Ez az új operációs rendszer igazán felbolygatja a piacot, mivel innentől a Microsoft ismét elkezdi elereszteni az előző verziók támogatottságát, és előbb-utóbb leállnak a verziófrissítések és a sebezhetőségek „befoltozása”. Ahogy történt az a Windows 7 esetében is, hamarosan jön a Windows 10-nél is. Viszont amíg a W10-et arra tervezték, hogy majdnem minden gépre telepíthető legyen, addig a Windows 11-nél nagyon nem ez lett a Microsoft üzletpolitikája.
A Windows 11 telepítésének sokkal szigorúbb követelményei vannak.
Kíváncsian várjuk milyen sebességet fog produkálni valójában az operációs rendszer, ezek mellett a nagyon szigorú hardver-követelmények mellett. Pár feltételt a lista alapján:
- 4 GB Memória
- 64 GB tárterület
- Minimum 8. generációs processzor
- Secure boot
- TPM 2.0
Ez a saját gépem Windows 11 kompatibilitás ellenőrzése. Mint látható, ez sem felel meg a követelményeknek.
- TPM 2.0 -ás chip
Ez a merevlemezhez egy titkosítási modul, amit rendszerint a BitLocker alkalmazás használ a Windowsban.
- Minimum 8. generációs processzor
Ez a kritérium a legszigorúbb és sokaknak nem tetszik a Microsoft döntése. Azért érdekes mert ez egy 2018-ban kiadott processzor-változat. Tehát maximum 2 éves lehet csak a géped, hogy fel tudd telepíteni a legújabb operációs rendszert hozzá.
A támogatott processzorok listája itt található.
Voltaképp, mindenkinek új gépet kell majd vennie (még annak is, aki nem olyan rég vásárolt, csak használtat vagy egy kicsivel régebbit), hogy tudja telepíteni előbb-utóbb a Windows 11-et.
- 4 GB memória
Ez az egy feltétel, ami nem szabadna, hogy problémát okozzon egy számítógépnek sem.
Ahogy a két évvel ezelőtti cikkben is írtam róla az 1-2 GB már akkoriban sem volt javasolt, most viszont már a Windows 11 is meghúzta a határokat és csak 4 GB memóriával települ fel a számítógépre.
- 64 GB tárterület
Manapság már a winchestereket az SSD-k váltották fel, mivel lényegesen gyorsabbak az elődjeiknél. Viszont hátrányuk, hogy ezeken nincs akkora tárterület. A legkisebb SSD 120 GB míg, az általános, amit az emberek még megfizethetőnek találnak az 240 GB kapacitással rendelkezik. Bár, ha tényleg 64 GB helyet foglal el akkor ez sem egy pozitív tényező az elődjéhez képest (≈40 GB).
Ebből következik, hogy
Ha kényszerhelyzet áll elő és szükséges laptopot vásárolnod az idén akkor az mindenképp Windows 11- kompatibilis legyen.
A lényeg, hogy a fenti feltételeknek megfeleljen a kiszemelt eszközünk. Hosszútávon (5 éves távlatban gondolkodva) ez lesz a befutó és előbb-utóbb leáldoz a Windows 10-nek. Ezért is érdemes, most inkább drágább eszközben gondolkodni, mint később lecserélni az miatt, mert nem a legújabb operációs rendszer van rajta. Ez az elsődleges és a legfontosabb szempont.
Tárterület: Winchester vagy SSD?
A szakmai javaslat az, hogy az SSD-s laptopot vásárolj. Azért fontos, mert ettől lesz gyors a laptopod. Ha 1 TB-os winchestert veszel lehet, hogy elfér rajta rengeteg adatod, de eszközöd kifejezetten lassú lesz.
Manapság már nem olyan megfizethetetlenek a nagyobb 500 GB-os SSD-k sem ezért, ha nem szeretnél mellé lőni ezt javaslom.
Ha nagyjából ismered a számítógépedet és a felhasznált tárterületét, akkor érdemesebb előbb megnézni, jelenleg mekkora tárterületed van és mennyi fér bele. Érdemes azért szakemberrel is konzultálni mivel, ha kisebbet veszel lehet pont nem fognak ráférni az adatok (mivel a 120 GB-os SSD valójában csak 111 GB-ot tartalmaz a 240 GB 222 GB-ot stb…).
Ha sok adatot is tárolsz, de közben gyors gépet is szeretnél akkor érdemes olyan eszközt választani, amibe mind a két típusú eszköz (SSD + Winchester) is be van építve.
A lehetőségeid az alábbiak SSD esetében:
- 120 GB
- 240 GB
- 500 GB
- 1 TB = 1024 GB
Processzor: Intel vagy AMD?
Még mindig Intel pártiak vagyunk. Bár rengeteg AMD processzorral is volt dolgunk, és elégedettek voltunk, sajnos a hűtés továbbra sem a legjobb. Állandóan pörgött a ventillátor „búgott” az AMD-s laptop, amit éppen szereltünk. Lehetséges, hogy ez márkától is függ, de nekünk ez volt a tapasztalatunk.
Az Intel szériáján belül otthoni felhasználásra (Word, Excel, PowerPoint, böngészés, filmnézés, stb) a Core i3-at javasoljuk. Komolyabb munkavégzésre viszont már inkább i5-ös vagy i7-es processzorokat, de mindenképp 8. vagy 9. generáció felettit. A generációszám: ami közvetlen a kötőjel után következik. Az „i3-9100”-nál például a 9. generációt jelenti, azaz a 2019-es évben adták ki a processzort.
A következő, amit 2020-ban az a „i3-10100” tehát a 10. generáció és így tovább… Ennek függvényében érdemes választani laptopot.
Fontos még megjegyezni, hogy a processzorok árai is kilőttek az elmúlt években és már nagyon érdemes elgondolnod, hogy akarsz-e i7-es vagy i9-eset (ezek a legerősebbek a lakossági piacon jelenleg). Mivel egy i5-össel is majdnem mindent meg lehet tenni.
Érdemes itt is kikérni a szakember véleményét előbb, hogy mire szeretnéd használni.
Memória
Ahogy a Microsoft is meghúzta a határt a 4 GB-nál úgy mi emelnénk a tétet 8 GB-ra. Manapság már rengeteg memóriazabáló alkalmazást készítenek (köztük dobogós helyezettként kiemelnénk a Google Chromet) és egyszerűen már nem mernénk 8-nál kevesebbet ajánlani senkinek. A rengeteg letöltött és állandóan használt alkalmazás (Outlook, Word, Excel, PowerPoint, To-Do, Teams, Viber, Whatsapp, Messenger, Spotify, böngésző stb) annyi erőforrást vesz igénybe, hogy már a saját gépemen is látom, hogy a 16 GB-os memória majdhogynem alapértelmezetten 50%-osan van kiterhelve folyamatosan.
További tanács, ha már 8 GB-os memóriával szeretnéd ellátni a gépedet, akkor 1 db 8 GB-os memóriamodult vásárolj, és ne 2 db 4 GB-osat. Ez a későbbi bővítéseknél lesz igazán hasznos. Főleg mivel pár éven belül valószínűleg a 16 GB lesz az elegendő memória a laptopodnak, így olcsóbb lesz a váltás is (egyszerűbb még egy darab 8 GB-os modult venned, mint két darabot), mivel általában két slottal adják a laptopokat és a 2 db 4 GB-osat mindenképp ki kell szedned).
Videókártya
Ez egy nagyon speciális tényező, főleg laptopoknál. Ha munkád megköveteli a 3D modellezést vagy egyéb komolyabb grafikai tevékenységet, ami nem a Photoshopozás, akkor mindenképp dedikált grafikus kártyát ajánlunk, lehetőleg az Nvidia gyártótól. A használt program rendszerigényétől függően kell kiválasztani a megfelelő videókártyát. Amennyiben, nem tervezel komolyabb programokat futtatni és használni rajta, akkor egy egyszerű integrált grafikus kártya is elég (Intel HD) vagy egy egyszerű Nvidia GeForce MX250-es.
Ez az eset nagyon speciális is lehet ezért, ha nem vagy biztos a dologban szintén érdemes szakemberhez fordulni.
Egy jótanács a két évvel ezelőtt írt cikkünkből:
Manapság az egyre inkább nagyobb teljesítményt igénylő programok miatt, ne essünk abba a hibába, hogy most megvesszük a minimum hardvert amire szükségünk van.
Jelen időszakban, ha nem kötelező és nem vagy rákényszerítve akkor
még ne vásárolj laptopot az idei évben.
Inkább várd ki a következő évet, mit fognak hozni a technológiai innovációk és aszerint dönts.
Természetesen akadnak olyan helyzetek, amikor nem is kérdés, hogy kell-e vagy nem, pláne, ha az előző tönkrement. Amennyiben ez megtörtént a fenti útmutató jó alapot adhat a következő laptop kiválasztásához.
Viszont, ha jól működik és nincs probléma a jelenlegi eszközzel, akkor még várnánk az új laptop vásárlásával.
Időközben az is kiderül mennyire agresszívan akar minket a Microsoft ráerőszakolni a Windows 11 használatára. Ugye a Windows 10-nél frissítésekor voltak még jogi következmények is, hogy automatikusan lefrissültek a számítógépek a felhasználók tiltása ellenére.
Ha követi ezt az üzletpolitikát, amit a Windows 10 esetében is, már nagyon hamar le kell frissítenünk. Ha szerencsés a helyzet akkor még jó pár évet lehúzhatunk, bár nem tartunk sok esélyt arra, hogy a Microsoft felhasználó-barát döntéseket hozzon, ezért mindenre felkészülünk.
Ha Te le szeretnéd ellenőrizni, hogy a géped alkalmas-e a Windows 11 futtatására kattints az alábbi hivatkozásra, ahol az oldal végén letöltheted a PC Health Check nevű alkalmazást a Microsoft honlapjáról:
https://www.microsoft.com/hu-hu/windows/windows-11
Köszönjük, hogy végig olvastad a cikket, sikeres laptop vásárlást kívánunk!
Comment (1)
[…] [Milyen laptopot vegyek 2022-ben?] […]
Comments are closed.