Windows használóként, bizonyára te is gondolkodtál már el azon, hogy vajon miért ilyen nehézkes egy képernyőkép lementése?
Magam is emlékszem azokra az időkre amikor a print screen gombot megnyomva, másoltam bele a paintbe a képet és vagdostam és forgattam, hogy a legmegfelelőbb képet tudjam elküldeni. Kész fellélegzés volt, amikor értesültem erről az alkalmazásról!
Bemutatkozik a Metszet és vázlat alkalmazás! Ezzel a beépített Windows 10 funkcióval felgyorsíthatod a képernyőkép-küldési szokásaidat.
Csupán annyi a dolgod, hogy a Windows 10-es eszközödön lenyomsz 3 billentyűt, kimetszed az általad választott képernyőképet és már be is másolhatod a kívánt helyre, ami lehet szövegszerkesztő, Facebook Messenger, Outlook, Gmail vagy bármilyen egyéb képformátum befogadására alkalmas app (érdemes tesztelni, hogy az általad használt felületeken működhet-e).
Egy kis titkot elárulva, ez a „Képmetsző” alkalmazás utódja. Ugyanazt a funkciót szolgálja, csak ő az elődje a „Metszet és vázlat” applikációnak, a Microsoft ígérete szerint, rövidesen kivezetik a Windowsból.

Használat előtt, ismerkedjünk meg a programmal és írjuk be a Windows Startmenübe, hogy „Metszet és vázlat”.

Megnyitást követően már elő is ugrik a kívánt ablak, és akár el is kezdhetünk képmetszeteket készíteni. Na de hogyan is? Működése, ahogy a képen is látható a rózsaszín „Új” gomb, vagy a három billentyű lenyomásával történik, nincs szükség az alkalmazás megnyitására, azt csak az alkalmazás bemutatása végett lett megnyitva.

Windows + Shift + S billentyűk egyszerre történő lenyomása után, kimerevedik és elsötétül a képernyő, miközben a felső sorban megjelenik 5 lehetőség.

Ez a 4 ábra mutatja milyen formájú képernyőképet lehet készíteni.
Balról jobbra haladva:
- Az első az alapértelmezett a téglalap kijelölés, a bal egérgombbal, ha végig húzzuk egy adott területen az egeret, azzal kijelölünk egy téglalapnyi részt, amelyet el szeretnénk menteni.

Majd az egérgomb felengedése után „visszakapjuk” a képernyőt, és a jobb alsó sarokban megjelenik egy értesítés.

De ne szaladjunk előre! Nézzük meg a többi lehetőséget is, milyen formában menthetjük le a képernyőt. A 3 billentyű ismételt lenyomásával ezek a lehetőségek érhetők még el:
- A második ábra a szabad kijelölés, ennél a lehetőségnél szabadon formálhatjuk a kivágandó részt. Ez akkor lehet hasznos, ha nem szeretnénk minden információt megmutatni.

A harmadik ábra egy adott ablakot fényképez ki, például, ha több ablak is megvan nyitva egyszerre, választhatunk, hogy melyiket szeretnénk lementeni (világos ablakként jelzi az aktív ablakot, amelyről a képernyőkép készülni fog).

De, ha szeretnénk, ezzel a módszerrel a Start menüt is „lefotózhatjuk”:

- A negyedik ábra pedig egy klasszikus print screent eredményez, pont úgy, mint a billentyűzeten található gombbal.
- Az utolsó ábra pedig a Kilépést jelöli, ha mégsem szeretnénk képernyőképet létrehozni.
A képernyőmetszet elkészítése után, a vágólapra helyeződött a kép (az értesítésre való rákattintás nélkül). Így készen áll a beillesztésre. Csak nyomjuk meg a szövegszerkesztőben a control + v billentyűkombinációt és már meg is fog jelenni a képünk.
Viszont, ha a fájlkezelőbe vagy az asztalra szeretnénk beilleszteni képként, az sajnos nem fog működni, mivel ez jelen formában nem egy klasszikus képfájl, küldésre tehát ilyen formában nem használható.
Outlookban is csupán beilleszti a szövegdobozba, de mellékletként nem csatolható:

Szeretnénk képfájlként kezelni? Nézzük meg, hogyan orvosolható ez a jelenség a leggyorsabban:
Kattintsunk az értesítéseken belül az elkészített képmetszetre!

Ezzel felugrik egy új ablak féltucat szerkesztési lehetőséggel:
Ha csak a képfájlt szeretnénk lementeni, kattintsunk a jobb oldalt található mentés gombra, és már készen is vagyunk, küldhetjük a képmetszetet. De ha jobban érdekel, akkor belenézhetünk a további funkciókba is.

Az opciók balról – jobbra haladva:
Új metszet – Lehetőségünk van még egy képernyőfotót készíteni, ha az elsővel nem lennénk megelégedve
Új metszet mellett található lefelé mutató nyíl – Ennél a beállításnál készíthetünk 3, illetve 10 másodperccel később képernyőképet, késleltetve

Megnyitás – Ha nem a képmetszettel, hanem egy már meglévő képet szeretnénk szerkeszteni
Visszavonás és az „Újra” művelet – A klasszikus lehetőség, ha valami nem úgy sül el akkor visszavonhatjuk a szerkesztést
Érintéses írás – Érintőkijelzős készülékkel akár mi magunk is írhatunk rá kézzel
Golyóstoll, ceruza – Funkciójuk hasonló, de a különbség köztük, hogy a golyóstoll teljesen elfedi a tartalmat, míg a ceruza átfedésben van vele, és a képen továbbra is látható marad a képernyőmetszetben található információ. Rájuk kattintva, állítható a vastagság és szín.

Kiemelő – Virtuális szövegkijelölő eszköz, szabadkézi kijelölést tesz lehetővé, egyaránt állítható mérettel és színekkel.

Radír – A törlés opciót kétféleképpen végezhetjük, ha több elemet szeretnénk törölni egyesével rákattinthatunk a már beleszerkesztett képbe, vagy a „Szabadkézi elemek törlése” funkciót válasszuk.
Fontos tudni, hogy a kimentett képből tartalmat nem törölhetünk ezzel az eszközzel, csak amit már utólag módosítottunk rajta.

Vonalzó – Ez az érdekes funkció számomra is egy kis utánajárást igényelt. A vonalzó, segít egyenes vonalat húzni a képmetszeten belül. Ha rákattintunk, megjelenik az eszköz, és beigazítás után az egeret nyomva tartva csak húzunk egy csíkot, ami tökéletesen egyenes lesz. Az egeret görgetve tudjuk a dőlésszöget állítani (csak abban az esetben amikor az egérmutató a vonalzón helyezkedik el). Micsoda találmány!

A szögmérővel ugyanez a helyzet, a görgetést leszámítva – az ugyanis a méretét változtatja meg a mérőnek (fontos, hogy az egérmutató itt is helyezkedjen el a szögmérőn görgetés közben, máskülönben nem módosítja a méretet).
Kép körbevágása – ha véletlen túl nagy képet készítettünk, ezzel a beállítással tudunk csiszolni a méreten.

További funkciók (balról – jobbra):
- Nagyítás
- Mentés
- Másolás
- Megosztás
- Beállítások

Nagyítás – a méretet lehet változtatni és az eredeti kép nagyságát visszaállítani a gomb segítségével
Mentés – Elmenthetjük a képet a kívánt formátumba
Másolás – Amennyiben módosítást végeztünk, újból lementhetjük ezt a képet a vágólapunkra
Megosztás – Különféle lehetőségek szerint oszthatjuk meg ismerőseinkkel a metszetet.

Társítás – Meg tudjuk nyitni más képkezelőprogrammal a metszetünket
Nyomtatás
Visszajelzés küldése – Microsoft fejlesztőinek véleményezhetjük a programot

A Metszet és vázlat beállításaiban az alábbi lehetőségek közül választhatunk:
- Beállíthatjuk a Print Screen gombbal történő automatikus indulást
- Az automatikus vágólapra történő másolást
- Kilépés előtt a metszet mentésére való rákérdezést
- Több ablakos üzemmódot
- A körvonal kimetszését

A körvonal kimetszése:
A beállítás bekapcsolása után láthatjuk, hogy módosítható a körvonal színe és nagysága, amit minden képmetszet után beállít automatikusan a rendszer. Ez csak a program megnyitását követően illeszti be, ettől kezdve tudunk körvonalazott képet is küldeni.
A billentyűkombináció lenyomását követően az eredeti képet tárolja a vágólapon, nem pedig a körvonallal ellátottat. Ahhoz, hogy keretet tartalmazó képet osszunk meg, mindenképp a Metszet és vázlat program megnyitását használjuk és onnan mentsük tovább a képet.

Ez volt a „Metszet és vázlat” alkalmazás bemutatója! Ha érdekelnek további Windows trükkök, érdekességek, illetve olyan applikációk, amik növelik a hatékonyságot és a gyorsaságot, olvasd el a többi cikket is az oldalon:
Ha bármilyen kérdésed merülne fel a program használatával kapcsolatban, ne habozz! Keress bátran a office@liveit.sk e-mail címen.
Comments (4)
Kedves Kristóf!
Eddig elég volt a műveletközpontból indítani a képernyőmetszőt. Most vágólapra menti de ez sokkel bonyolultabb lépésekkel vagy én vagyok buta. Van egyszerűbb megoldás és ahogy régen képként menthetem a kivágott anyagot?
Kedves Péter!
Ha egyből fájlformátumként szeretnéd létrehozni, javaslom a [Windows billentyű] + [Print Screen] billentyűkombinációt, és a “Képek” mappán belül a Windows készít egy “Képernyőképek” nevű foldert. Ebben megtalálható lesz az általad elkészített képernyőkép. Ez a megoldás csak az alábbi billentyűkombinációval működik, hátránya, hogy teljes képernyőképet készít. Ha megelégszel azzal, hogy a vágólapra elmenti, de az általad kívánt képet vágod ki, akkor az indítását a [Windows] + [Shift] + [S] billentyűkombinációval tudod megtenni. Ha csak a program elindítását szeretnéd meggyorsítani, egy másik billentyűkombinációt is tudunk javasolni: egy Windows beállítást követően a PrintScreen gombot megnyomva egyből “előhívja” a a képmetsző alkalmazást az operációs rendszer, ezzel is felgyorsítva a munkádat.
Remélem tudtam segíteni. További szép napot kívánok!
Kristóf
Mi a teendő, ha a képernyőn láthatónál hosszabb részletet akarunk kimásolni? A görgetés nem műkösik!
Kedves Zoltán!
Amennyiben nem fér bele a menteni kívánt tartalom a képernyőbe, csak külsős programokat tudok javasolni használatra.
Mivel nem tudom pontosan milyen típusú tartalomra gondolt, ajánlok több félét.
Elsődlegesen a PicPick alkalmazás jutott eszembe, én is ezt használom, ha nem fér bele egy képernyőbe a rögzítés. A hivatkozás teljesen biztonságos, és otthoni használatra a program ingyenes. Ez képes különböző módokon rögzíteni a képernyőt, hátha tud segíteni.
Ha a görgetés nem opció, akkor tartalomtól függően egy videórögzítővel próbálkoznék. Az OBS Studiot szoktam még használni, szintén ingyenesen telepíthető az alábbi hivatkozásban.
Remélem tudtam segíteni. További szép napot kívánok!