Technikusként gyakran megkérdezik tőlem, hogy milyen laptopot szoktam ajánlani az ügyfeleimnek? A legújabb méregdrága csúcsmodelleket? A filléres „alig-használt” szériák középkategóriás nyerteseit? Vagy pusztán rámutatok egyre és azt mondom, ez jó lesz?
A válasz pofonegyszerű! Mindig csak az alábbi kérdést teszem fel:
Mire szeretnéd használni?
És akkor a válasz alapján elindulunk a megfelelő laptop kiválasztásának irányába. Manapság már minden igényt kielégítő notebookokat gyártanak, a kérdés csak annyi, mennyire vagyunk hajlandóak a pénztárcánkba nyúlni ezeknek az eszközöknek a megvételéért. A rossz hír, ha nem követjük a szakemberek tanácsát és a pár ezer forinttal olcsóbb laptopot választjuk, könnyen ráfázhatunk mert hatalmas különbségek lehetnek hasonló szériák között is, és utólag már nem biztos, hogy fognak tudni rajtunk segíteni.
1. Belső tárhely – Winchester, SSD vagy SSHD?
Az egyik legszembetűnőbb ár-érték arány különbsége, az SSD – merevlemez összehasonlítása szokott lenni. Bár látszólag a tárhely nagyobb a merevlemezen, a sebessége – a mechanikus alkatrészeknek köszönhetően – lényegesen lassabb. Amennyiben, ez nem zavarna minket, mert kizárólag filmet nézünk a notebookon és ki is használjuk a nagyobb tárhelyet akkor egy winchester (HDD) is elég nekünk.
Amennyiben nincs szükségünk nagy tárhelyre, mert nem nagy mennyiségű adatok tárolására szeretnénk használni a számítógépet, akkor érdemesebb egy SSD-vel rendelkező eszközbe beruházni.
És mi van akkor, ha nagy tárhelyre és gyorsaságra is szükségünk van? Arra van az SSHD?
Nem. Az SSHD-t nem igazán szokták használni manapság az SSD-k olcsósága miatt. Ha nagyon speciális helyzet van és nem engedhetjük meg magunknak a drágább gépet, akkor szoktuk ajánlani ezt a típusú megoldást.
Viszont, ha más igény is felmerül, amihez elengedhetetlen a gyorsaság és a nagy tárhely, akkor bizony nagyobb költségek merülhetnek fel, hogy kompenzáljuk az igényeinknek megfelelő eszközt.
Általában ekkor szoktuk javasolni a duális megoldást. Olyan laptopot választunk, amiben SSD és HDD is megtalálható.
2. Processzor – Intel vagy AMD?
A processzor a számítógép agya, ami a számításokat végzi, laptopoknál kiemelten fontos, hogy milyen típusú egység van benne, mivel ez az alkatrész általában nem cserélhető és nem bővíthető. Itt kell a legalaposabb átgondolni valójában mennyire komplex tevékenységet szeretnénk végezni a notebookon.
Valószínűleg örök kérdés fog maradni, hogy melyik két nagy processzorgyártó a jobb. Az vitathatatlan, hogy az AMD népszerűsége – főleg a nem túl magas árai végett – az elmúlt években, felfelé ívelt.
A LiveIT tapasztalatai alapján, amikor AMD-s processzorral rendelkező notebookot szereltünk, azoknak sokkal többször kapcsolt be a hűtése, és a csendesebb helyeken zavaróan hangosan „búgott”. Illetve a nyári napokon a túlmelegedés is elég nagy kockázatokat jelent, ha nem kap megfelelő teret a légcserére.
A másik oldalt megnézve az Intel processzorai viszont sokak szerint lehet „túlárazottak”. A számítógépekbe vehető legújabb i9-9900K-s Octa Core indul 450 €-ról (150 000 Ft). Ez a széria lakossági prémiuma jelenleg, lényegesen megdobja egy laptop árát, és nem biztos, hogy megfelelően kitudjuk használni. Lehetséges, hogy az általunk használt szoftver mondjuk nem jól lett megírva (leprogramozva) és emiatt nem fogja tudni kihasználni a maximális teljesítményét, vagy túlmelegedés elkerülése végett nem futtatja az összes szálat a processzor.
Ezért nem érdemes mindig a legdrágábbat megvenni, kivétel, ha biztosan tudjuk mi kell nekünk, érdemes előtte egyeztetni valakivel, aki fel tudja mérni a használt szoftvereink gépigényét.
3. Memória – mégis mekkora kell bele?
Egyre gyakoribb probléma a kevés memória, és egyre kevesebb látszata van, ha sok van a számítógépünkben. Mint ahogy mondják manapság: „2 KB memóriával régen embereket repítettek a Holdra, míg manapság 2 GB alatt el sem indulnak a legújabb számítógépek”.
Na de mégis mennyi az elégséges memóriamennyiség? 2? 4? 8? 16? 32?
Általános esetben az 1-2 GB nem szokott elég lenni, ha hatékonyan szeretnénk használni számítógépünket, ezzel a konfigurációval érezhetően lassabban fognak betöltődni a programok és a legtöbb kattintás után várni kell majd.
A 4-8 GB az általános használat szokott lenni, ennyi minimum kell egy notebooknak, hogy megfelelően gyorsan tudjon működni. Itt is a megnyitott programok teljesítményétől és a használat mértékétől függően kell dönteni, hogy elég lehet-e a kiválasztott memória.
16-64 GB ha komolyabb technikai munkát szeretnénk a gépünkön végezni (3D tervezés, videókonvertálás, streamelés, programozás) akkor ez az a „sáv” amire nekünk szükségünk lesz.
Érdemes a kiválasztásnál a hosszútávra is tervezni, előre gondolkodni, hogy később is megfelelő lesz-e az általunk választott eszköz, nem lesznek-e magasabb elvárásaink a gépekkel szemben vagy nem fogunk-e verziószámot növelni a programunkban, ami mondjuk több teljesítményt igényelne.
4. Egyéb igények – NumPad, kijelzőméret, billentyűzet nyelve, háttérvilágítás, érintőkijelzők, szempontok amikre nem is gondolnál…
Mielőtt laptopot vásárolnál, csinálj előzetes felméréseket a saját igényeid alapján. Tedd fel magadnak a kérdést mi az, amire szükséged van, mi az, ami számít Neked egy laptopon. Esetleg kérd kölcsön barátaidtól a laptopjukat, hogy tudd, ha egy ismeretlen laptop van előtted mi az, amit először megnézel rajta. Tapasztalatból beszélek, egyszer használtan vettem egy német billentyűzettel rendelkező laptopot billentyűzet-matricák nélkül, és a „per jel” (/) ami alapból a magyar billentyűzeten a „shift+6” kombinációval érhető el, az a német billentyűzeten a „shift+7”-es billentyűkombináción jelenik meg, és nagyon zavaró, ha több számítógépe van az embernek, hogy mindig máshol keresi, bevallom, gyakran elgépelem. Érdemes odafigyelni a legkisebb apróságokra is.
Ezért is fontos felmérni, mert egy nagy beruházás esetén még évekig kell használnunk a kiválasztott eszközünket.
5+1 jótanács:
Manapság az egyre inkább nagyobb teljesítményt igénylő programok miatt, ne essünk abba a hibába, hogy most megvesszük a minimum hardvert amire szükségünk van. Hamar kiderülhet, hogy a programok folyamatos frissítése a megnövekedett funkciók számát eredményezi, ami magával hordozza a megnövekedett teljesítményt is – egyben a gép lassúlásával.
Jelenleg egy általános leírást olvastok, márkafüggetlen eszközökkel – a processzorokat kivéve -, de természetesen márkák/árak/technikai jellemzők között is gigantikus eltérések lehetnek!
Ezért minden laptop vásárlás előtt kérjük ki a szakember tanácsát, ha nem akarunk később még többet költeni eszközünkre, vagy éveken át bosszankodni a rosszul megválasztottak miatt!
A LiveIT rendelkezésre áll ezeknek az igényeknek felmérésére és a vásárlónak a legmegfelelőbb notebook kiválasztásában.
Laptop vásárlás esetén teljeskörű szolgáltatást nyújtunk, vásárlástól a beüzemelésen át a javításig.
Hívj minket a +421 915 855 548-as számon vagy írj nekünk a kristof@liveit.sk e-mail címre.
Comment (1)
[…] Ahogy a két évvel ezelőtti cikkben is írtam róla az 1-2 GB már akkoriban sem volt javasolt, most viszont már a Windows 11 is meghúzta a határokat és csak 4 GB memóriával települ fel a számítógépre. […]
Comments are closed.