Valószínűleg nem túlzok azzal, ha azt mondom, hogy majdnem mindenkinek „mumus” ez a mentés téma. Fárasztó, sok időt elvesz, látszólag értelmetlen és feleslegesnek tűnő tevékenység.
De, ha 1000-ből egyszer kell nagyon akkor valószínűleg életet, de legalább állásokat menthet meg.
Párszor, nekem is volt „szerencsém” ilyen szívrohamokat átélni látszólag semmiségnek tűnő hibákból kifolyólag, de szerencsére mindig kihúztak a csávából a mentések – vagy az akkori kollégák (akiknek utólag is köszönöm).
Ezért is szeretnék egy útmutatót készíteni olyan kisvállalkozások részére, akiknek az „egész életük” a laptopjukon van, illetve egy iránymutatást adni, hogy ez miért egy hatalmas hiba.
Mentések nélkül élni a rendszergazdai szakmánkban igazi öngyilkosság. Az ügyféladatoknál fontosabb dolog talán csak az ügyfélelégedettség lehet. Mert a géppel bármi történhet, legyen az számítógép vagy laptop, vagy macbook. Ezt szoktam sulykolni mindenkinek, akihez nem járunk rendszeresen és ők készítik a mentéseiket saját maguknak.
Tehát, ha az egész céged élete egy darab laptopon vagy gépen található akkor nyomatékosan megkérnélek rá, hogy készíts mentéseket az adataidról több helyre!
Bízz bennem, nem akarok rosszat.
De miért mondom ezt? Láttam már tönkrement laptopot, ami túlfeszültséget kapott és minden létező adat elveszett róla.
Történt már:
- lomtárból ürítés
- laptop leejtés
- fájl felülírás
- kávéval laptop-áztatás
- de még olyan is, ahol egy pincében található irodában szó szerint úsztak a gépek és a mentések egy árvízt követően (bár ott csodával határos módon az adatok nagy részét sikerült visszaállítani).
- zsarolóvírus
- a lehetőségek tárháza korlátlan
A legrosszabbak a zsarolóvírusok, mert ugye ott esély sincs a fájlvisszaállításra, csak a tegnapi mentések maradnak (ha vannak).
Szóval a laptop egy érzékeny dolog, ahonnan bármikor, bárhogy eltűnhetnek az adataid, tönkremegy, zárlatot kap, ellopják stb… Azt hiszem nem kell tovább részleteznem.
Ha egy skálán kell szemléltetni a tárolt adatok biztonságát, akkor a laptopon tárolás a 0. lépcsőfok. Itt még nem beszélünk mentésekről.
0. Laptop
A számítógépben/laptopban található 2. belső winchester szintén nem tekinthető mentésnek a fenti okokból kiindulva, hiába fut SSD-ről az eszköz.
Ennél egy fokkal jobb amikor, a fontos fájlokat már egy külső winchesteren tárolod. Plusz pont, ha minden nap csinálod és még egy plusz pont, ha automatizálva is van.
1. Laptop + külső winchester
Viszont ennek is megvan a hátránya. Mivel állandóan bevan dugva a winchester, ezért továbbra is ki vagyunk téve a támadásoknak, bár kisebb mértékben. A laptop meghibásodást már talán túlélné a winchester és rajta lévő adatok, de a zsarolóvírus ugyanúgy megtalálná és véget vetne a boldogságunknak. Plusz ez ugyanúgy egy külső eszköz, amit leejtünk, ellopnak, pár év után előjelzés nélkül tönkremegy stb…
Ezt a mentést szokás megspékelni olyan mentőszoftverekkel, amik az egész gépet mentik és nem csak a fájlokat.
A második fokozat az adatbiztonságot illetően, ahol már kezdünk mentésekről beszélni, amikor minden fontos fájlunkat elkezdjük a felhőben tárolni – ilyen például a Microsoft 365 szolgáltatása.
2. Laptop + felhő + külső winchester
Ekkor már megtalálható a számítógépünkön is a felhőben is. Ilyenkor szoktam használni még egy külső winchestert, ami már kompletten a számítógépet is menti. Ez már optimális egy általános használathoz (és nyugalomhoz). Itt még egy dolog van, ami kifoghat az adatainkon az pedig a zsarolóvírus. Fontos letisztázni, hogy a felhőn található fájlokat pusztán tárolja a Microsoft 365 szolgáltatása, de nem menti. Hiába vannak verzióelőzmények egy zsarolóvírussal szemben még így is van kockázat.
3. Laptop + felhő + felhős mentés + winchester
Ez a harmadik szint, amit általában szoktunk csinálni az ügyfeleknél, amit már mondhatunk teljeskörű biztonsági mentésnek. Itt a felhőben található adatainkat egy külön szoftver menti (Veeam Backup for Microsoft Office 365), ami napi szinten végzi automatikusan a biztonsági mentéseket. Itt már nagyon jól állunk az általános támadások ellen (áramszünet, lopás, zsarolóvírus stb).
Ez után következik, amit csak célzott támadások és természeti katasztrófák ellen szoktunk végrehajtani, külön kérés esetén:
4. Laptop + felhő + felhős mentés + NAS + winchester
Ennél a szintnél opcionálisan a laptopon is megtalálhatóak az adatok, ha engedélyezve van a felhőből a szinkronizáció. Második lépésben a felhőben is tárolódik, amit szintén egy másik felhős szolgáltatás ment tovább a saját szervereire, illetve itt kiszoktuk jelölni a cég által használt hálózati adatmentő egységet (NAS-t), hogy ide is mentse le a felhőben található adatokat. Ezeket még szintén opcionálisan, ha fontosnak érezzük külön beállítunk egy automatikus mentést a fő számítógépről, ami szintén a NAS-ra mentődik. Itt jön képbe újra a winchester, ahol már a NAS-on található fájlokat mentjük tovább, de annyival megfűszerezve, hogy nem napi szinten használjuk, hanem csak megadott időközönként végezzük el manuálisan és egy biztonságos helyen tároljuk ezeket. Ez az úgynevezett „Disaster recovery”, tehát katasztrófa esetén használt visszaállítási pont. Lényege, hogy az esetek 95%-ában offline legyen lehetőleg elzárva mindenféle külső behatásoktól (földrengés, árvíz, ha megoldható akkor napkitöréstől is stb).
Ezek a mentési metódusok kis cégeknél történnek, ahol csak egy két gépet kell teljes operációs rendszerrel menteni és a többit fájl-szinten. Ez szokott lenni a leggyakoribb, de egy Windows szervert természetesen teljesen más módszerekkel szoktunk (egy NAS-t pedig szintén teljesen máshogy). Ezzel csak egy kis ízelítőt szerettünk volna mutatni, hogy egy olyan egyszerű tevékenységnek is mint a mentések készítése, milyen bonyolult fokozatai is lehetnek.
Továbbá, fel szerettük volna hívni a figyelmet arra, hogy mivel napi szinten kivagyunk téve külső tényezőknek bármikor bármi történhet a gépünkkel/adatainkkal, ezért ezek a legfontosabb kincseink, amiket nagy becsben kell tartani.
Szeretnéd biztonságba helyezni az adataidat, de nem tudod milyen szoftverekkel kell? Írj nekünk az office@liveit.sk e-mail címre és egy adategyeztetést követően segítünk az adatmentésben!
Comment (1)
[…] biztonságban szeretnél tudni. Számos megoldást választhatsz, amivel „megmentheted” őket, >>ITT<< írtam milyen technikákkal érdemes […]
Comments are closed.